23 % Čechů čeká na palubě letadla teroristický útok

Současná zvýšená bezpečnostní opatření na letištích jistě odradí řadu zákazníků od cestování letadlem. Podle výsledků posledního průzkumu agentury Synovate, ale spíše než tyto opatření odrazuje cestující od letu letadlem trvalá obava z terorismu. A právě tato obava bude mít nejspíše mnohem větší dopad na cestovní návyky a to především, pokud jde o leteckou dopravu.

Názor cestujících na nová bezpečnostní opatření

Agentura Synovate provedla průzkum, ve kterém se cestujících ptala na jejich názor na nová bezpečnostní opatření, která byla zavedena v souvislosti s obavami z plánovaného teroristického útoru na palubě letadel a tedy zda tato hrozba nějak ovlivní jejich další cestování.

Průzkumu se zúčastnilo 1 481 respodentů z USA, Velké Británie, Maďarska, Bulharska, Singapuru, Austrálie a České republiky.

Obavy z útoku na palubě letadla přetrvávají

A závěry výzkumu mezi cestujícímí leteckých společností? Navzdory všem přísným bezpečnostním kontrolám na letištích mnoho lidí stále očekává teroristický útok na palubě letadla. Skoro polovina všech dotázaných cestujících věří, že by se teroristický útok mohl v nejbližší době odehrát právě na palubě letadla. Tento pocit je nejsilnější ve Velké Británii u 67 procent respondentů. V Čechách očekává teroristický útok na palubě letadla 23 procent cestujícíh používajících leteckou dopravu.

Nová bezpečnostní opatření odradí jen 4 procenta Čechů

Nová bezpečnostní opatření na letištích dle průzkumu odradí od cest do zahraničí pouze 4 procenta Čechů, oproti 23 % Singapurců a 22 % Američanů. 17 % procent všech cestujících pak raději nepoletí letadlem na dovolenou a 10 % cestujících se vyhlne letecké dopravě za účelem služební cesty. V České republice je opět toto procento výrazně nižší, kdy se cesty letadlem vzdají pouze 4 procenta cestujících letících na dovolenou a 2 % obchodníků.

Žádné tekutiny na palubě – omezují 1/3 cestujících

Míra zavedených bezpečnostních opatření má vliv na přístup zákazníků k cestování. Pro 31 procent všech dotazovaných cestujících je nařízení „žádné tekutiny na palubě“ již příliš omezující.

I přes všechny obavy z terorismu a nepříjemnosti, které nová letištní opatření přinášejí, je létání stále považováno za atraktivní dopravní prostředek, a to hlavně pro Čechy, Maďary a Bulhary. Pouze jedna třetina všech respondentů uvedla, že létání je pro ně nyní méně atraktivní, než bylo před několika lety.