30. března se otevřelo nebe mezi Evropou a Spojenými státy

V neděli 30. března vstoupila v platnost dohoda mezi Evropskou unií a Spojenými státy, která umožňuje aeroliniím ze zemí EU létat z jakéhokoli letiště v EU kamkoli do USA a naopak.

Velké letecké společnosti tak již budou moci přistávat nejen na velkých letištích v Londýně, Frankfurtu či Paříži, ale i dál v Evropě, Prahu nevyjímaje. Exkluzivní pozici z hlediska transatlantických letů tak například ztratilo British Airways, Virgin Atlantic, United Airline a American Airlines na londýnském letišti Heathrow.

Otevřené nebe tak ještě více zostřilo konkurenci v letecké dopravě. A to by se mělo brzy promítnout do snížení ceny letenek. Výhodou otevřeného nebe je pro cestující i fakt, že mohou využívat širší výběr letů od většího množství dopravců.

Otevřené nebe – kde se vlastně vzalo

Evropská komise jednala se Spojenými státy o otevřeném nebi od září 2003. Jednání komplikovaly dvoustranné smlouvy USA s dvacítkou členů EU. Především Velké Británii se nelíbilo, že USA budou moci omezovat vstup evropských investorů do amerických aerolinek, v nichž nesmí zahraniční investor vlastnit více než čtvrtiu hlasovacích práv. Nakonec Británie souhlasila s tím, že tyto restrikce v budoucnu zmizí. Jednotná dohoda nahrazující bilaterální smlouvy byla podepsána v dubnu 2007.