5 milionů zavazadel se loni poztrácelo evropským aerolinkám

Loni se v Evropě ztratilo celkem 5,5 milionu zavazadel. Tedy v průměru 15,7 zavazadla na 1000 přepravených cestujících. Do statistiky jsou zahrnuta i zavazadla dopravena cestujícím se zpožděním. Tato krutá čísla o spolehlivosti evropských aerolinií vyplývají ze zprávy Sdružení spotřebitelů letecké dopravy ATUA s využitím údajů Asociace evropských leteckých společností (AEA).

Například letecká společnost British Airways průměru loni nedopravila včas 23 zavazadel na 1000 cestujících. Naproti tomu ČSA měly problém s 10,8 zavazadly na 1000 cestujících. Nejmenší problémy s přepravou zavazadel měla loni společnost Air Malta, u které činil poměr 4,4 zavazadla.

ATUA dodala, že 85 procent ztracených zavazadel se vrátí cestujícím do 48 hodin. Největšími provinilci byly velké letecké společnosti jako Lufthansa, Air France, Alitalia a KLM a menší TAP Air Portugal. Problémy těchto velkých leteckých společností se ztrátou zavazadel jsou způsobeny především jejich působností na velkých letištích, kde je silný provoz a tedy mnohem vyšší riziko ztráty zavazadla.