Brusel zvažuje opětovné povolení tekutin v letadlech

Evropská unie zřejmě v dohledné době zruší přísná pravidla pro nošení tekutin do letadel. V současnosti si s sebou cestující na palubu mohou vzít jenom nádobky a gely s obsahem maximálně sto mililitrů tekutin. Pokud má pasažér více než jedno balení, musí se všechna vejít do uzavíratelného litrového sáčku.

V roce 2010 by ale měly být na letištích k dispozici nové detektory, které dokážou rozlišit tekuté výbušniny od neškodných nápojů či parfémů. Nové technologie se nyní testují ve Spojených státech, v Británii a ve Francii.

Omezení pro tekutiny na palubě letadel byla zavedena v roce 2006 na podzim v reakci na tvrzení britské policie, že se jí podařilo zabránit teroristickým útokům na letadla do USA, při kterých útočníci chtěli využít výbušnin údajně vyrobených až na palubě z kapalin.

Tekutiny, které si berou lidé přímo na palubu, jsou před nástupem kontrolovány. Netýká se to jen nápojů, ale i hygienických přípravků či parfémů. Na palubu si cestující nicméně mohou vzít nápoje nebo věci zakoupené na letišti po bezpečnostní kontrole.

Kromě 27 členských zemí se opatření týkají i Norska, Islandu a Švýcarska. Přístroj, který dokáže rozeznat charakter tekutiny, se loni zkoušel i na pražském letišti.