Dopravci si za přelet Česka připlatí

Poplatky za vzlety a přistání na českých letištích od Nového roku zlevní, cena za přelet našeho území se naopak zvýší. Vyplývá to z nového ceníku Řízení letového provozu. Na čtyřech letištích s mezinárodním provozem zaplatí dopravce za takzvanou přibližovací jednotku 6800 korun, což je o šest procent méně než dosud.

Při přeletu českého území zaplatí dopravci od Nového roku za přeletovou jednotku, která zohledňuje vzdálenost a hmotnost letadla, 47,43 eura (1196 korun), dnes je to 41,27 (1040 korun). Jedno z nejběžnějších letadel, Boeing 737, nově zaplatí za 400kilometrový let nad Českou republikou 4700 korun. Letadlo Boeing 747 přezdívané Jumbo zaplatí za stejnou vzdálenost 13
tisíc korun.

Největším zákazníkem ŘLP při přeletech Česka je německá Lufthansa, přibližovací služby na letištích nejvíce využívají ČSA.

Tranzitní letecký provoz nad českým územím zhoustl během letní letové sezony od května do října ve srovnání s letní sezonou 2007 o 6,3 procenta. České území celkem přelétlo téměř 397 tisíc letadel. Vedle přeletů se v létě zvýšil také počet startů a přistání na letištích v Praze a Brně. V Praze na Ruzyni se počet pohybů zvýšil o 4,6 procenta a přiblížil se stu tisíc. V Brně provoz vzrostl více než o 18 procent téměř na 21 tisíc pohybů. O této novince v cenách informoval deník E15.