Létání z Německa prodraží od 1. ledna nová daň

Kdo se chystá rezervovat letenku pro odlet z některého z německých letišť, si bude muset připlatit. Téměř na všechny lety se po prvním lednu příštího roku bude vztahovat nová letecká daň. Ta je součástí vládního balíčku, jejž německá vláda schválila v polovině minulého týdne.

Německá letecká daň se platí při odletu z německých letišť počínaje 1. lednem 2011. Vztahuje se na rezervace letenek po tomto datu a její výše se liší podle délky letu: do 2500 kilometrů je to osm eur, do šesti tisíc kilometrů 25 eur a nad šest tisíc kilometrů 45 eur daň se nevztahuje na tranzitní, nákladní a soukromé lety a na děti do dvou let věku.

Na daň si stěžují němečtí letečtí dopravci. Podle něj to určitě povede k poškození konkurenceschopnosti německých letišť. Podle zástupců Lufthansy to jednoznačně poškodí podnikání v domácím leteckém průmyslu.

Vydělat by tak na tom mohlo letiště Praha Ruzyně. Praha by si tak mohla polepšit na úkor německých letišť, jako je Mnichov nebo Drážďany. Ty používají kvůli výhodnějším cenám i čeští dovolenkáři.

Z informací však vyplývá, že dvě nejbližší sousední německá letiště již nyní využívá zhruba dvacet tisíc českých cestujících. Hodně Čechů také využívá pro lety do Asie letiště ve Frankfurtu. Na nové dani by vydělala pravděpodobně i Vídeň, protože odtud rovněž létají pravidelné linky do Číny. Daň má podle propočtů jejího autora – ministra financí Wolfganga Schäubleho – přinést do státní kasy ročně miliardu eur. Zatím má platit do půlky roku 2012 – potom experti přezkoumají, zda je daň účinná. Novou daň ještě musí schválit parlament, ale vzhledem k přesile vládních poslanců se zavedení nové daně německými médii považuje za hotovou věc.