Letenky Letecké novinky: levné a online letenky od Letecké novinky

Aktuální články a letenky Letecké novinky

Flightradar24.com aplikace pro Android: Sledujte letadla kdekoliv a kdykoliv

Populární internetová stránka Flightradar24.com, kde je možné v reálném čase sledovat polohu dopravních letadel nebo třeba identifikovat právě nad vámi letící spoj, má mobilní aplikaci. Přesněji tedy mobilní aplikace – neboť existují dvě verze.

  • Odlehčená verze Flightradar24 Free nabízí jen základní informace, tedy číslo letu a název aerolinek.
  • Flightradar24 Pro je mnohem nadupanější. Oproti zdarma šířené verzi nabízí navíc třeba info o letounu, letiště odletu i příletu, registraci letounu a aktuální výšku. Cena této aplikace je 23 Kč, tedy asi jako jedno pivo v nálevně horší cenové skupiny. Pro fanoušky letectví je přitom tato aplikace taková nutnost, jako pro tunery spoiler na kufru.

Aerolinky USA nechtějí platit za emise v Evropě

Americký Senát schválil návrh zákona, který má ochránit americké letecké společnosti před placením za emise oxidu uhličitého z jejich letů do zemí Evropské unie. Podobný zákon už přijala Sněmovna reprezentantů. Washington tím chce podobně jako Čína a Indie donutit EU, aby ustoupila od jednostranného zavedení obchodů s emisními povolenkami pro veškeré letecké společnosti, které létají do Evropy nebo přes ni. (Celý příspěvek…)

Letecká společnost Darwin Airline bude od září létat na lince Praha – Ženeva

Aerolinky Darwin Airline, jež jsou faktickým nástupcem Flybaboo, expandují do Prahy. S platností od 4. září 2012 budou šestkrát týdně létat právě mezi Prahou a švýcarskou Ženevou.

Ceny letenek v ekonomické třídě začínají na zhruba 5 700 Kč, přičemž v této částce je již zahrnuto odbavované zavazadlo o maximální přípustné hmotnosti 23 kg. Na stejné trase v současné době létají i České aerolinie a Swiss Air Lines.

China Eastern Airlines: nový člen aliance SkyTeam

Čínská letecká společnost China Eastern Airlines a její dceřiná firma Shangai Airlines se včera připojily k letecké alianci SkyTeam, jejíž součástí jsou i ČSA. China Eastern se stává čtrnáctým členem SkyTeamu, který by se měl podle očekávání do roku 2012 rozrůst na 19 členů. Příchod dvou nových aerolinií přidává do sítě SkyTeamu 32 nových destinací, z nichž 30 se nachází na území pevninské Číny.

Největším letištěm loni zůstala Atlanta

Největším letištěm na světě podle počtu cestujících zůstala loni Atlanta. Na druhém místě díky vysokému růstu poptávky v Asii skončil Peking. Z evropských letišť je nejvýše londýnské Heathrow na čtvrtém místě. Uvedla to asociace letišť Airports Council International. Podle údajů z 900 letišť se počet přepravených cestujících loni zvýšil o 6,3 procent.

Vánoční dárek: letenky levnější o 385 Kč, kamkoliv

Prodejce letenek Pelikan.cz připravil pro své klienty velmi příjemný vánoční dárek. Pokud si u něj do konce prosince zakoupíte letenky, budete je mít o 385 Kč levnější. A nejen před Vánoci se hodí každá koruna. Vydejte se na Pelikan.cz zakoupit levné letenky.

FlyLinePLUS: pojištění k letenkám, včetně pojištění proti úpadku leteckého dopravce

Evropská Cestovní Pojišťovna přišla s inovací svého oblíbeného pojištění FlyLinePLUS, které si lze sjednat pouze v rámci rezervačního systému Amadeus a Symphony a má několik úrovní.

Evropský tarif Basic nabízí pojištění zrušení cesty a zavazadel, Standard pak pojištění úpadku leteckého dopravce, zrušení cesty, zavazadel, léčebných výloh a úrazu. K letenkám mimo Evropu lze pořídit komplexní variantu Optimal se zvýšenými limity pojistného plnění. (Celý příspěvek…)

Za ztrátu zavazadla aerolinky zaplatí maximálně 1135 eur

Cestující mohou za ztrátu zavazadla od leteckých společností dostat maximálně 1134,71 eura (zhruba 29 500 korun). Rozhodl o tom nedávno Evropský soudní dvůr, tedy tribunál EU. Podle něj je tato mez absolutní, přičemž zahrnuje jak nemajetkovou, tak i majetkovou újmu, kterou cestující ztrátou zavazadla utrpěl.

Výjimkou jsou případy, kdy pasažér před předáním zavazadla dopravci udělá zvláštní prohlášení o významu dodání zavazadla do místa určení a zaplatí s tím spjatý poplatek. Soud se výší kompenzace zabýval kvůli tomu, že jeden z cestujících podal v roce 2008 ve Španělsku žalobu na společnost Clickair. (Celý příspěvek…)

Aerolinky si budou kupovat emisní povolenky

Letečtí dopravci si budou muset od roku 2012 kupovat emisní povolenky na emise ze svých letadel. Stát současně zmírní pravidla pro přidělování bezplatných emisních povolenek elektrárenským a také teplárenským firmám. Rozhodla tak Poslanecká sněmovna, kdyžpřehlasovala veto prezidenta Václava Klause. Aerolinie už počítají se zvýšením nákladů, zatím ale není jasné, zda jej promítnou do cen letenek.

Podle ministerstva životního prostředí by dopravci dostávali do roku 2020 zdarma 85 procent povolenek a nakupovali jen 15 procent. Norma vychází z požadavků Evropské unie.

Letenky budou obsahovat nový poplatek za bezpečnost

Letečtí pasažéři v EU možná již brzy najdou na letence nový poplatek, tentokrát za bezpečnost. Ten je dosud zahrnutý pod položkou letištní poplatky, ale do budoucnosti by měl být vidět samostatně. Počítá s tím nová směrnice EU, o níž jednají ministři dopravy. Směrnici poté musí schválit Evropský parlament.

Poplatek má zahrnovat nejen výdaje za ostrahu letiště, kterou v některých členských státech EU zajišťují vlády a v některých soukromé firmy, ale např. i náklady na bezpečnostní rámy včetně nových rentgenových skenerů. O jejich nasazení se začalo diskutovat po nezdařeném atentátu, který se odehrál během loňských Vánoc v americkém letadle směřujícím z Amsterdamu do Detroitu. Zatím ovšem není jasné, zda bude muset být bezpečnostní poplatek uveden na letenkách na všech letištích v EU. (Celý příspěvek…)

Budou letenky pojištěny proti krachu dopravce jako zájezdy?

Evropská cestovní pojišťovna (ECP) přišla v těchto dnech na trh s novým produktem na pojištění letenek. Tento typ pojištění je znám například ve Skandinávii či Velké Británii. Tento nový produkt kryje riziko spojené s krachem letecké společnosti, když si koupíte letenku dlouhou dobu dopředu.

Nabídku Evropské cestovní pojišťovny nyní studují prodejci letenek v Česku. Prodejce letenek především zajímá, zda budou kryty letenky nízkonákladových aerolinek. V současnosti tento produkt nezahrnuje pojištění jediné známější letecké společnosti a to Alitalia. (Celý příspěvek…)

Tělesné skenery brzy naleznete i na londýnském Heathrow

Britská letištní společnost BAA oznámila, že brzy nainstaluje na londýnské letiště Heathrow tělesné skenery kvůli vyšší bezpečnosti. Opatření je reakcí na nezdařený teroristický útok na letadlo mířící z Amsterdamu do Detroitu z 25. prosince.

BAA čekal pouze na schválení tohoto postupu vládou. Ten byl schválen a tak se nyní snaží o co nejrychlejší zavedení tělesných skenerů do provozu. BAA, která provozuje šest britských letišť, již podnikla první kroky, aby skenery na letiště Heathrow instalovala. Heathrow patří v rámci Evropy k nejvytíženějším letištím v počtu odbavených pasažérů.

Skenery se už od října zkouší na letišti v Manchesteru, které neprovozuje BAA. Dle dostupných informací, však skenery ještě nebyly instalovány.

Letiště Poprad, nejmenší pokles klientů ze slovenských letišť

Letišti Poprad, stejně jako letišti v Košicích či Bratislavě, poklesl počet pasažérů oproti loňskému roku o 10 procent.Pokles vyvolalo hlavně zrušení spojení do Londýna. Od prosince se však obnoví, SkyEurope nahradí Danube Wings. Nově budou přepravovat zájemce i do Dublinu a Manchesteru.

Na Kypr pohodlněji, investice 18 milionů eur se vyplatí

Nové mezinárodní letiště v Larnace uvítá cestující s novými službami. Již 7. listopadu se otevřou brány nového terminálu o rozloze 100 000 čtverečních metrů,který ročně pojme 7,5 milionu cestujících. V současné době probíhá intenzivní školení personálu a do plného provozu bude terminál uveden do konce listopadu.

Londýnské letiště Stansted přijde o 30 % letů Ryanair

Nízkonákladová letecká spolenost Ryanair se chysta v zimě 2009 snížit o 30 % své lety z londýnského letiště Stansted. Kvůli nízké poptávce a vysokým nákladům sníží Ryanair i počet svých letadel na Stansteadu ze 40 na 24. Jako hlavní důvod těchto změn uvádí Ryanair vysoké poplatky britských a irských letištních provozovatelů.

Letiště ve Splitu chce oživit zimní provoz

Letiště Zračna luka ve Splitu a splitsko-dalmátská asociace hoteliérů chtějí realizovat smělý plán: zvýšit provoz v chudé zimní sezóně. Důvod je prostý. V létě přistává okolo Splitu 20 pravidelných linek různých leteckých společností denně, v zimě je provoz takřka nula.

V roce 2008 měl Split během léta spojení s 43 městy, a v zimě? Jen se šesti. Letiště ve Splitu Zračna luka tak nabízí společnostem, které zavedou v zimě nová přímá spojení výhodné smlouvy. Uvidíme, jak se jim toto lobování zadaří, budeme držet palce.

Dráhy chtějí konkurovat letecké dopravě: do Vídně a Berlína za 500 Kč

Na vzdálenostech zhruba do 700 kilometrů zkoušejí České dráhy (ČD) odlákat část klientely leteckým společnostem. Ve svém pilotním projektu už několik týdnů prodávají „nízkonákladové jízdenky“, takzvané eTikety.

Zhruba za pět set korun lze už nyní navštívit Vídeň a vrátit se zpátky do Prahy.

Dráhy se snaží plně vytížit komfortní spoje typu EuroCity, ve kterých dosud bývají nevyužitá sedadla. Pokud bude projekt úspěšně pokračovat, měli by mít podobnou šanci v brzké době i zájemci o levné cestování do Lince, Mnichova či Krakova.

Nový přístup drah vychází z nabídky omezeného počtu míst, zhruba padesáti na víkend, a to bez výraznějšího upozornění dopředu.

Aerolinky budou moci nově do Kanady létat z jakéhokoliv místa v EU

Ministři dopravy EU pod vedením českého ministra Petra Bendla 30. 3. v Bruselu totiž podle diplomatického zdroje ČTK souhlasili s dohodou mezi EU a Kanadou, která otevírá jejich vzájemný letecký trh. Součástí smlouvy je přitom odstranění omezení počtu letů či místa odletů a příletů, což by mohlo vést k poklesu cen za letenky.

Letíme za oceán: Odbavení skrze mobilní telefon rychle a jednoduše

Boj proti dlouhým frontám na letištích nutí letecké společnosti zavádět stále nové služby, které mají za cíl jediné: dostat cestujícího do letadla v rekordním čase. Přežitkem jsou nejen odbavovací haly, ale dokonce i on-line letenky vytisknuté doma. Lidé často nemají přístup k tiskáně, kde by si letenku vytiskli. Ano, pravdou je, že kopírovací služba s tiskárnou je v každém větším městě.

Proto již přes rok funguje u některých leteckých společností „check-in“ přes mobilní telefon, ale až nyní mluví letečtí dopravci o nutnosti propojení celosvětového systému. Německá Lufthansa jako první umožňuje mobilní odbavení na mezinárodní trase Frankfurt – Vancouver. (Celý příspěvek…)

Evropská komise zesiluje tlak na aerolinky kvůli internetovému prodeji letenek

Evropská komise zesiluje tlak na aerolinky, které prodávají letenky na internetu. Chce, aby všichni prodejci dodržovali zákony EU. V dopise zaslaném zástupcům aerolinek proto komise stanovila 30 bodů, které aerolinky musejí dodržet, aby nepoškozovaly zákazníky – např. tím, že neuvádějí plné ceny letenek. (Celý příspěvek…)

S MyAirDeals Vám už neuniknou žádné levné letenky

Nevěříte, že se dají koupit letenky opravdu jen za korunu? Zkuste si počíhat na slevy a uvidíte.

Slevové akce se nejčastěji vyhlašují na podzim a v zimě, kdy lidé méně cestují a letecké společnosti se snaží přilákat pasažéry nižšími cenami. Můžete si tak koupit letenky s velkou slevou, někdy dokonce za zmiňovanou jednu korunu nebo jen za letištní poplatky. Časté jsou také akce, které nabízejí dvě letenky za cenu jedné.

Slevy však většinou trvají jen pár dní, a protože počet nejlevnějších letenek je omezený, po prvních dnech akce už na opravdu výhodné kousky obvykle nenarazíte. Pokud chcete mít jistotu, že vám žádná sleva neunikne, zaregistrujte se na anglické stránce www.myairdeals.com. Jednoduše si na ní vyberete trasy, které vás zajímají, a jakmile se objeví výhodná akce, dostanete o ní zprávu emailem.

Při koupi akčních letenek si nezapomeňte vždy zkontrolovat, jaké jsou přesné podmínky nákupu. Letenky v akci není v drtivé většině případů možné stornovat a za každou změnu se platí poplatky, které mnohdy několikanásobně přesahují cenu samotné letenky.

V současné době nabízejí letecké společnosti mnoho akcí na lety v zimní sezóně, začínají se už ale objevovat také slevy letenek na jaře a v létě. Jestli se tedy chcete vypravit na prodloužený víkend, nebo si zařídit letní dovolenou sami podle svých představ, využijte šance a kupte si letenky opravdu levně.

Dopravci si za přelet Česka připlatí

Poplatky za vzlety a přistání na českých letištích od Nového roku zlevní, cena za přelet našeho území se naopak zvýší. Vyplývá to z nového ceníku Řízení letového provozu. Na čtyřech letištích s mezinárodním provozem zaplatí dopravce za takzvanou přibližovací jednotku 6800 korun, což je o šest procent méně než dosud. (Celý příspěvek…)

Brusel zvažuje opětovné povolení tekutin v letadlech

Evropská unie zřejmě v dohledné době zruší přísná pravidla pro nošení tekutin do letadel. V současnosti si s sebou cestující na palubu mohou vzít jenom nádobky a gely s obsahem maximálně sto mililitrů tekutin. Pokud má pasažér více než jedno balení, musí se všechna vejít do uzavíratelného litrového sáčku.

V roce 2010 by ale měly být na letištích k dispozici nové detektory, které dokážou rozlišit tekuté výbušniny od neškodných nápojů či parfémů. Nové technologie se nyní testují ve Spojených státech, v Británii a ve Francii. (Celý příspěvek…)

Aerolinky budou muset uvádět úplné ceny

Letecké společnosti budou v Evropské unii muset uvádět úplné ceny letenek, tedy včetně poplatků. Nová pravidla rovněž zakazují veškeré rozdíly v ceně podle bydliště cestujícího. Cena za rezervaci stejné letenky ve stejnou dobu se nesmí lišit podle toho, v jaké zemi cestující je.

Celková cena letenky bude muset být uvedena hned na začátku procesu, kdy si ji bude zákazník objednávat. Veškeré poplatky, tedy například palivové příplatky či letištní taxy, na ní navíc budou muset být přesně rozepsány. Podle místopředsedy Evropské komise a eurokomisaře pro dopravu Antonia Tajaniho je důležité, aby všichni hráči na trhu dodržovali stejná pravidla.

Velké aerolinie většinou na nařízení nečekaly a plné ceny již uvádějí. Na českém trhu byly jedny z prvních British Airways, koncem loňského roku je následovala Lufthansa a v lednu / Letecké novinky

Finanční krize se dotýká i prodeje letenek

Současná finanční krize přináší nejen krachy finančních institucí a miliardy nalité státy do jejich záchrany, ale má také vliv na prodej letenek a to i v České republice.

Radim Jančura, majitel Student Agency, ale hlavně největšího českého prodejce letenek Královna.cz řekl, „klesá počet letů kvůli obchodu. Jenom za srpen se trh letenk v České republice propadl o 20 procent. A tato situace se bude pravděpodobně opakovat i v září“.

Aerolinky se dohodly na letech přes Atlantik

Britské aerolinky British Airways, americké American Airlines a španělská Iberia podepsaly dohodu o vytvoření aliance u letů mezi Severní Amerikou a Evropou. Firmy oznámily, že ihned požádají americké antimonopolní úřady o výjimku, která by jim umožnila harmonizovat letové řády, prodejní produkty a cenovou politiku u letů mezi USA a Evropou. Spojení musí posoudit také evropské antimonopolní úřady.

AXEjet luxusní aerolinie? Ne, reklama na deodoranty AXE

Také jste v posledních týdnech zahlédli v televizi reklamu nové letecké společnosti AXEjet s velmi zajímavým sloganem „nebe a dudy“?

AXEjet skutečně není letecká společnost a ani nemají 25 letounů pronajatých formou dlouhodobého operativního leasingu, ani 2 letadla Airbus A319 Corporate Jet či jeden stroj Boeing 737 Business Jet, jak se snaží tvrdit ve své tiskové zprávě o vstupu AXEjet na český a slovenský trh leteckých dopravců.

Letecká společnost AXEjet je česká verze velmi úspěšné reklamní kampaně na deodoranty AXE z roku 2006, která získala řadu ocenění na festivalu reklamy v Cannes.

Také jste se nachytali? Nesmutněte, nejste sami (Denik.cz, E15). Pokud se chcete o reklamní kampani AXEjet dozvědět více, přečtěte si článek LynxJet – Sex Sells.

Od 1. června elektronické letenky plně nahradily papírové

Snižování nákladů a zjednodušení odbavení klienta před nástupem na palubu letadla udělalo své. Od 1. června 2008 ušetří klient i letecké společnosti za papírové letenky. Ty od tohoto data nahradily letenky elektronické.

Jejich největší výhoda spočívá nejen v úspoře nákladů (odhaduje se až 3 miliardy dolarů ročně), ale i času. Pokud máte zájem o letenky, už nemusíte pro papírové letenky nikam chodit či si je nechat posílat poštou.

Nově Vám vše přijde na e-mail a navíc to můžete klidně ztratit :) Při nástupu na palubu letadla Vám nyní postačí již jen platný cestovní doklad.

30. března se otevřelo nebe mezi Evropou a Spojenými státy

V neděli 30. března vstoupila v platnost dohoda mezi Evropskou unií a Spojenými státy, která umožňuje aeroliniím ze zemí EU létat z jakéhokoli letiště v EU kamkoli do USA a naopak.

Velké letecké společnosti tak již budou moci přistávat nejen na velkých letištích v Londýně, Frankfurtu či Paříži, ale i dál v Evropě, Prahu nevyjímaje. Exkluzivní pozici z hlediska transatlantických letů tak například ztratilo British Airways, Virgin Atlantic, United Airline a American Airlines na londýnském letišti Heathrow. (Celý příspěvek…)

Na konci března padnou evropské hranice i z pohledu letadel

V noci z 29. na 30. března budou u letů mezi ČR a 23 státy Schengenu zrušeny hraniční kontroly. Certifikaci pro nové odbavování cestujících získalo 14 z 20 mezinárodních letišť v Česku.

Lidé budou dále procházet bezpečnostní kontrolou, ale pro vstup do tranzitního prostoru vám postačí jen platný průkaz totožnosti, letenka a palubní vstupenka.