Letecké společnosti při stornu letenky nevrací palivové příplatky, je to protiprávní?

Maďarská letecká společnost Malév se rozhodla přidat k dalším leteckým společnostem (např. Air France / KLM, Delta AirLines, Lufthansa, Swiss Air, Austrian Airlines, Brussels, British Airways, Finnair, Alitalia) a od 15.06. nebude vracet svým klientům palivové příplatky v případě storna letenek.

V té souvislosti je zajímavé, že Asociace cestovních kanceláří České republiky (ACK ČR) pokládá toto rozhodnutí za odporující Zákonu o ochraně spotřebitele a Občanskému zákoníku.

ACK ČR zdůrazňuje, že palivové příplatky (YQ taxa) nejsou zahrnuty v tarifu letenky, ale jsou účtovány zvlášť, týkají se tedy nákladů spojených až s okamžikem poskytnutí služby, není tedy by možné tyto poplatky účtovat někomu, kdo neletí!

Palivové příplatky by měly být účtovány ve stejném režimu jako ostatní poplatky, např. letištní apod. taxy, které letecké společnosti i nadále při zrušení letů vracejí. Tak tomu také bylo při jejich zavedení.

Pokud tedy nyní některé společnosti při zrušení letu palivové příplatky nevracejí, jednají v rozporu nejen s dobrými mravy, ale i v rozporu z výše zmíněnými zákony a konají tak dle ACK ČR protiprávně.