Letiště Lisabon Portela (LIS)

Letiště Portela je největším letištěm v Portugalsku a nachází se pouhých 7 km severně od portugalské metropole Lisabonu. Lisabon Portela má pouze dva terminály, přesto ročně přepraví 10 milionů cestujících a stává se tak důležitým dopravním uzlem země. Letiště bylo postaveno ve čtyřicátých letech dvacátého století.

Doprava z a na letiště Lisabon Portela

Na letiště zajíždí mnoho pravidelných autobusových linek z centra Lisabonu. Do centra Lisabonu jezdí i kyvadlová autobusová doprava, pokračující dále do Estoril nebo Cascais.

Taxi služba je k dispozici 24 hodin denně a zajíždí do míst jako jsou Alfomelos, Amadora, Bobadela, Moscavide nebo Sacavém.

Nedaleko letiště se nachází i vlakové nádraží. Vlakem se velice snadno dostanete především do severní části Portugalska, do Madridu nebo Paříže.

Lisabonské vlakové nádraží je označováno jako Estaçao Santa Apolónia a nachází se kousek od Praça do Comércio. Hlavní autobusové nádraží je umístěné podél Avenida Joao Crisóstomo.

Služby na letišti Lisabon Portela

Letiště nabízí tišíce parkovacích míst pro krátkodobé i dlouhodobé parkování. Parkoviště P1 nacházející se blízko příletové haly a parkoviště P2 blízko odletové haly jsou určena pro krátkodobé parkování. Pro dlouhodobé parkování je vymezeno parkoviště P3 umístěné v blízkosti již zmíněných dvou parkovišť. Pro rychlý přesun z parkovišť můžete využít bezplatnou kyvadlovou autobusovou dopravu.

Letiště poskytuje služby bankovní, směnárenské, poštovní, první pomoc nebo služby pro rodiny s dětmi.

Pobyt na letišti si můžete zpříjemnit nákupen v některém z obchodů, jsou zde k dispozici i obchody bezcelní. Naleznete zde Harrods, potraviny Cores Doces s mnohými portugalskými delikatesami, knihkupectví Divers a Relay, obchod s oblečením Lacoste nebo Lune Bles nebo dárkový obchůdek Vista Alerge.

Letiště Portela nabízí prostory pro pořádání konferencí, které si můžete objednat předem.

Kde se ubytovat

V okolí letiště Portela se nachází mnoho hotelů, penzionů a privátů. Pensao Lar do Areeiro je jedním z nejbližších slušných hotelů. Mezi další ubytovací zařížení v blízkém okolí patří Best Western, Comfort Hotel, Sheraton Lisboa a Softel. Pokud chcete bydlet na pobřeží, můžete využít ubytovacích kapacit v Cascais nebo Estoril.

Kde se na letišti Lisabon Portela najíst

Na letišti Portela se můžete najíst v některé z místních restaurací, kaváren nebo barů umístěných především v odletové hale.

Oficiální stránky letiště Lisabon Portela

Oficiální stránky letiště Lisabon Portela naleznete na http://www.lisbon-lis.airports-guides.com/