Letiště Praha Ruzyně: K odbavení bude stačit mobil

Pražské letiště Ruzyně spustí v pátek 26. června 2009 systém odbavení pomocí mobilního telefonu. Jako první jej využijí aerolinie Air France-KLM. Cestující budou moci palubní vstupenku v mobilu použít poprvé na lince Praha – Amsterdam.

Potřebovat k tomu budou telefon s internetovým prohlížečem. Cestující se přihlásí k odbavení přes webové stránky leteckých společností a po vyplnění potřebných údajů obdrží elektronickou palubní vstupenku s čárovým kódem. Mobil pak jen stačí přiložit ke čtečce při bezpečnostní kontrole a nástupu do letadla.

Cestovat tak mohou i lidé se zavazadly, která odloží ve speciální samoobslužné přepážce. Podle mluvčí letiště Evy Krejčí vedle Air France-KLM nabídne v červenci odbavení mobilem také Lufthansa a Austrian Airlines, v jednání je Iberia.

Na řadě světových letišť je odbavení prostřednictvím mobilního telefonu běžné. Po nedávném zrušení papírových letenek zůstane jediným nezbytným papírovým dokladem průkaz totožnosti. Podle názoru Mezinárodní asociace letecké dopravy by možnost odbavení pomocí čárových kódů měla být zavedena u všech leteckých společností na světě do konce roku 2010.