Lístek na letiště Ruzyně bude stát 120 korun

Za expres na pražské ruzyňské letiště by cestující měli zaplatit podle současných cen 120 korun. Na letiště bude ale jezdit i zastávkový vlak za jízdné v rámci Pražské integrované dopravy (PID). Na úterní magistrátní konferenci zaměřené na financování veřejných projektů ze soukromého sektoru to řekl bývalý náměstek ministra dopravy Emanuel Šíp.

Vlaky by podle předpokladů ministerstva dopravy měly na Ruzyň začít jezdit na konci roku 2013. Ve špičce by mělo po trati projet až 24 vlaků za hodinu. Vybudování rychlodráhy s názvem AirCon na letiště stvrdili v dubnu minulého roku podepsáním memoranda zástupci státu a místních správ.

Dráha by měla vést z centra Prahy do Kladna v trase Buštěhradské dráhy s odbočkou k letištním terminálům. Projekt by měl zaplatit soukromý investor v rámci spolupráce veřejného a soukromého sektoru, takzvaného projektu PPP. Rychlodráhu podobným způsobem postavili například v Paříži nebo Londýně. Podle plánu ministerstva dopravy by projekt měla dostat k posouzení vláda do konce června. Náklady na výstavbu se odhadují až na 30 miliard korun.

Vedle železnice plánuje hlavní město spojení letiště s centrem pomocí metra. První soupravy metra by mohly přijet na letiště v roce 2016.