Lufthansa kráčí ke koupi Austrian Airlines

Německá letecká společnost Lufthansa svou vůli k převzetí předluženého rakouského národního dopravce podmiňovala tím, že k balíku akcií od státu bude mít možnost přikoupit ještě další podíly, aby měla celkem 75 procent akcií.

Malí akcionáři nakonec Němcům nabídli víc, než bylo nutné. Lufthansa má přislíbeno celkem 85 procent. A zatímco drobní a institucionální akcionáři dostanou za jednu akci 4,49 eura, stát své akcie Lufthanse věnuje každou za 1 cent. Za podíl ve výši 41,6 procenta tak získá 360 tisíc eur (9,5 milionu korun).

Lufthansa teď tendr prodloužila a chce dát malým akcionářům další tři měsíce času, aby si rozmysleli, jestli její nabídku přijmou. Deník Die Presse píše, že je nereálné očekávat, že Lufthansa svou nabídku ceny za akcii zvýší.


Lufthansa se na koupi Austrian Airlines (AUA) dohodla v prosinci. Kondice AUA se však ani nadále nelepší. V prvním čtvrtletí letošního roku prohloubila ztrátu na 88,1 milionu eur z loňských 60,4 milionu. K vyšší ztrátě přispěla globální ekonomická krize, která snížila poptávku po letecké přepravě.

Teď už dohodu mezi Lufthansou a AUA mohou zmařit jen ochránci hospodářské soutěže. Lufthansa minulý týden uvedla, že podala žádost o schválení Generální ředitel Lufthansy Wolfgang Mayrhuber uvedl, že odstoupí od smlouvy, pokud komise neschválí všechny podmínky.