Obliba českých regionálních letišť stoupá

Pro mnohé klienty jsou tato letiště dostupnější, parkování bývá zadarmo a občerstvení před odletem je levné. Alespoň ve srovnání s cenami na Ruzyni.

Počet cestujících, kteří prošli letišti v Brně, Ostravě, Karlových Varech, dosáhl 1,017 milionu, což je o dvanáct procent víc než rok předtím. Největší úspěch v pomyslné soutěži zaznamenalo brněnské letiště v Tuřanech. Jeho služeb využilo poprvé v jeho historii přes půl milionu lidí, což je téměř 22procentní nárůst klientely.

Ze silné regionální čtyřky ztrácelo pouze letiště v Pardubicích, když s 86 tisíci klienty meziročně ztratilo sedm procent.

Hlavně chartery

Regionální letiště svojí dynamikou výrazně překonala výsledky největšího českého letiště v Praze na Ruzyni, které sice s 12,63 miliony cestujících rostlo, ale pouze o dvě procenta. To odpovídá i vývoji mezinárodní letecké přepravy jako celku, která podle statistik IATA vzrostla v minulém roce pouze 1,6 procenta.

Metropolitní letiště má těžiště v přepravě lidí na pravidelných linkách a chartery používá pouze pětina z počtu odbavených. Regionální letiště naopak těží z charterové přepravy cestovních kanceláří. Výjimkou jsou pouze Olšová Vrata v Karlových Varech, kde převládá ruská klientela, a brněnské Tuřany, kde pravidelné linky a chartery mají zhruba stejnou váhu.