Pražští radní kývli na prodloužení metra A z Dejvic na Ruzyň

Pražští radní souhlasili se změnou územního plánu, která umožní prodloužení trasy metra A na ruzyňské letiště. Uvedl to radní Martin Langmajer. Současný územní plán stavbu neumožňuje. Změnu budou ještě tento týden schvalovat zastupitelé.

Trasa z Dejvic do Ruzyně bude dlouhá necelých 13 kilometrů a zahrnovat má devět nových stanic. Náklady budou i s vlaky odhadem asi 19,4 miliardy korun. Stavět by se mělo začít koncem příštího roku. První úsek by mohl být hotov v roce 2014. Bude dlouhý zhruba šest kilometrů a vlaky budou zastavovat ve stanicích Červený Vrch, Veleslavín, Petřiny a Motol.

V druhé etapě,jejíž dokončení metropole předpokládá kolem roku 2017, bude trasa A metra jezdit přes stanice Bílá Hora, Dědina a Dlouhá míle. O rok později by měla být podzemní dráha dovedena k letišti, zastávka bude i na starém letišti.

Ve hře je stále i rychlodráha mezi Prahou a Kladnem, která povede rovněž přes ruzyňské letiště a hotova by měla být do roku 2014. Dráha by měla vést z Masarykova nádraží do Kladna v trase Buštěhradské dráhy s odbočkou.