Refundace refundovatelných letenek

Rezervace letenk je dnes velmi snadná. Většina leteckých společností doporučuje rezervace přes internet. Láká přitom speciálními akcemi – letenky jsou často k mání zdarma či za pár stovek, nakoupíte-li okamžitě. K ceně se ovšem během rezervace nakumulují letištní a jiné poplatky, takže letenka nakonec nějaký ten tisíc stojí.

Cestující v případě lákavé nabídky nezřídka nejprve rezervuje let a teprve potom kontroluje diář, zda vůbec má čas. Pokud ovšem „bookoval“ letenku za velmi nízkou cenu, je u ní obvykle napsáno „nerefundovatelná“. Většina lidí v se těchto případech zaplacené peníze se svěšenou hlavou odepíše. Dělá ovšem chybu!

Nerefundovatelná cena letenky zdarma je jedna věc, zaplacených patnáct stovek poplatků věc úplně jiná. Většina aerolinek – z pochopitelných důvodů – zatajuje, že vždy MUSÍ vrátit všechny poplatky a náklady přidané k ceně letenky. Tyto poplatky si účtuje letiště, avšak pouze za cestující, kteří nastoupili do letadla. To znamená, že cestující, který se neobjevil na letišti, vydělal letecké společnosti peníze navíc, protože tyto poplatky už zaplatil předem. Zejména v případě nízkonákladových aerolinek jsou tyto poplatky vyšší než cena samotné letenky, a proto stojí za to chtít tyto peníze zpět.