Ryanair ve ztrátě, přesto zlevní své letenky

Aerolinky Ryanair neztrácí sebedůvěru. I přestože se největší nízkonákladový přepravce propadl za poslední tři měsíce uplynulého roku do záporných čísel, hodlá své služby i nadále zlevňovat. Špatné výsledky firmy údajně zapříčinil jednak nárůst palivových nákladů, jednak obrovské odpisy téměř 30procentního podílu v konkurenční společnosti Aer Lingus.

Ryanair předpokládá návrat k zisku již v příštím účetním roce. To by se podle jejích prognóz měly plně projevit úspory ze strmého poklesu cen ropy na světových trzích.

Ryanair podnikne veškeré kroky k dalšímu snížení ceny letenek. Jejich průměrná cena by tak mohla během následujících tří měsíců klesnout z 34 až na 20 eur.

Ztráta Ryanair se v posledním kvartálu loňského roku vyšplhala k 119 milionům eur. Tržby ve zmiňovaném období přitom vzrostly na 472 milionů. Hodnota akcií leteckého dopravce včera po oznámení hospodářského výsledku stoupla o necelých pět procent, čím překročila hranici tří eur. Na lepší zítřky každopádně nesvítá.
Podle Mezinárodní asociace leteckých dopravců by letos mělo množství pasažérů celosvětově poklesnout o tři procenta. Aerolinky tak mají zaznamenat ztrátu dvě miliardy eur.