SkyEurope ztrácejí pasažéry a ČSA zdražuje letenky do Paříže a Amsterdamu

Problémy slovenských nízkonákladových aerolinek SkyEurope pokračují. Investora, který by je dostal z dluhů, se zatím nalézt nepodařilo, společnost také do včerejška neměla k dispozici letadlo, které právě kvůli dluhům blokovalo pařížské letiště Orly.

A to vše se již projevuje na zájmu cestujících – v červnu totiž se SkyEurope letělo 214 481 lidí, což je o výrazných 37,7 procenta méně než loni. V porovnání s červnem 2008 se snížila také přepravní kapacita, a to o 35,6 procenta. Obsazenost letadel pak klesla o 2,5 procentního bodu na 74,6 procenta. Podle agentury APA to oznámila společnost.

Úbytkem pasažérů trpí v důsledku krize většina světových aerolinek, na trhu
nízkonákladových dopravců je však propad SkyEurope v exponovaném letním období
ojedinělý.

Kromě odlivu cestujících pokračují problémy SkyEurope s letadly. Jeden z jejích
boeingů včera kvůli dluhům stále blokovalo pařížské letiště Orly, přestože mu soud v úterý nařídil letadlo vrátit. Chybějící stroj firma musí nahrazovat operativním pronájmem a její lety kvůli tomu často nabírají zpoždění.

Problémů SkyEurope se snaží využít konkurence. Poněkud neobvyklý přístup například zvolily ČSA. Na linkách do Paříže a Amsterdamu, kde si se SkyEurope konkurovaly nejvíce, omezily podle zjištění serveru iDNES.cz nabídku nejlevnějších tarifů pro letenky kupované do 21 dnů před odletem. Ceny zpátečních letenek v ekonomické třídě do Paříže a Amsterdamu se tak u ČSA dostaly znovu i nad dvacet tisíc korun.