Soud: Na letišti ve Frankfurtu se v noci nesmí létat

Spolkový správní soud v Lipsku potvrdil zákaz nočních letů na největším německém letišti ve Frankfurtu nad Mohanem. Letadla tam kvůli hluku musí zůstat na zemi od 23.00 do 5.00 hodin. Německá letecká doprava očekává kvůli verdiktu ztráty a obává se rozšíření podobných zákazů na další letiště v zemi. Osobní leteckou dopravu v Česku rozhodnutí neovlivní.

Možnost vzlétat a přistávat ve Frankfurtu v noci využívaly převážně nákladní aerolinky, které tak zákaz postihne nejvíc. Už během platnosti prozatímního opatření podle nich klesl objem přepraveného zboží měsíčně o 8,4 procenta, zatímco například na nedalekém amsterodamském letišti Schiphol stoupl o téměř šest procent.

Dopravci spolu s provozovatelem letiště Fraport už předem varovali, že definitivní zákaz bude znamenat ztráty pracovních míst a miliard eur v německé letecké přepravě.

Klíčový přepravce Lufthansa Cargo sice oznámil, že bude frankfurtské letiště využívat dál, chystá se ale výrazně snížit plánované investice ve výši přes miliardu eur. Kvůli trvalému zákazu nočních letů ve Frankfurt počítá s poklesem zisku o 40 milionů eur.

Zakázání nočních letů požadovali obyvatelé okolních obcí kvůli vysokému hluku.