Ve Vídni vrcholí spory o letištní terminál Skylink

Spor o nový terminál Skylink se vyhrotil, když se na letiště do vídeňského Schwechatu chystali kontroloři Spolkového účetního dvora. Nechtěli nikam letět, ale měli zájem zjistit, jak je možné, že se stavba oproti původním plánům prodražuje více než dvojnásobně. Původní předpoklad investice byl 400 milionů eur, teď už správa letiště uvádí 900 milionů. Společnost Flughafen Wien, která je kótovaná na vídeňské burze, však účty neukázala. Místo toho dozorčí rada včera pověřila bavorskou společnost LKC auditem. Ten údajně nesmí stát víc než milion eur a musí vyústit ve veřejně přístupnou písemnou zprávu.

Deník Die Presse pak o budovaném terminálu mezitím píše jako o stavební katastrofě. O případ se už zajímalo i státní zastupitelství a pravděpodobně se dostane i před Ústavní soud, který rozhodne, jestli účetní dvůr nakonec dostane přístup k dokumentaci.

Letiště ve Vídni mezitím těžce doplácí na ekonomickou recesi. Za první poletí se mu meziročně snížil zisk o třetinu. Může za to především propad počtu cestujících z ekonomické sféry, mírný úbytek letiště zaznamenalo i u soukromých pasažérů.