Bude Origin & Destination zlatou žilou pro ztrátové ČSA?

Českého národního leteckého přepravce ČSA asi netřeba více představovat, aktuálně je zmiňován především z novou dozorčí radou a téměř 2 miliardovou ztrátou. Finanční bilance ČSA se možná v brzké době o něco vylepší díky novému systému určování cen letenek, který nese označení Origin & Destination.

Jeho testování ČSA prováděla více než rok a bylo za něj zaplaceno 50 milionů korun. Ptáte se, kolik takový systém může ČSA vynést? Dle odborných studií až půl miliardy korun ročně.

ČSA se systémem Origin & Destination snaží čelit situaci, kdy mnoho jejich letů vychází při porovnání konkurencí dráž. Vedení ČSA do tohoto systému vkládá opravdu velké naděje a má do letadel ČSA přitáhnout 250 až 300 tisíc cestujících.

Jak Origin & Destination funguje

Jak toho chtějí dosáhnout? Výše zmíněný systém vyhodnocuje různé linky po Evropě, kdy musí cestující v Praze přestupovat. Nově už nebude konečná cena
letenky součtem cen na dvou linkách do Prahy a z Prahy, ale výsledkem reakce na vývoj trhu. ČSA garantují, že konečná cena bude vždy nižší. Systém sleduje konkrétní situaci na leteckých linkách po dobu 180 dní před startem a podle toho průběžně navrhuje optimální ceny letenek.

Avšak pozor, konečnou cenu letenek neurčí systém, ale živý operátor ČSA, který bude reagovat na poslední vývoj cen konkrétního spoje. Na displeji budou sledovat stav jednotlivých letů, možnosti jejich obsazení a jejich konečnou výnosnost, podle toho pak zasahovat do ceny letenek.

Tento systém dosud v Evropě používá pouze několik málo velkých leteckých společností: Lufthansa, Air France-KLM či British Airways. ČSA systém již zavádí, ale se všemi linkami s přestupem v Praze bude operovat až od 30. října. Těšme se.